Kaip senjorams geriau išsimiegoti naktį?

Autorius Pagalbos Linija
Pasidalink:

Miegas yra vienas iš svarbiausių veiksnių, darančių įtaką mūsų sveikatai ir gerovei. Geras nakties miegas leidžia išlikti žvaliems, pailsėjusiems ir pasiruošusiems priimti dienos iššūkius. Asmenims, sulaukusiems 65 metų amžiaus ir vyresniems, rekomenduojamas 7–8 valandų trukmės miegas kas naktį, siekiant užtikrinti tinkamą organizmo funkcionavimą. Senstant miego trukmės ir kokybės pokyčiai vyksta natūraliai, tačiau pasitaiko, kad senjorus ima kankinti tam tikri miego sutrikimai.

Dažniausi miego sutrikimai vyresniame amžiuje

Mitas, kad, vyresniame amžiuje mums reikia vis mažiau miego. Nors miego sutrikimai senjorus gali varginti dažnai, kokybiškas nakties miegas išlieka gyvybiškai svarbus. Miego sutrikimai, kurie dažniau pasireiškia pagyvenusiems žmonėms:

  • Nemiga: Nustatyta, kad 44 procentai vyresnio amžiaus žmonių patiria lėtinę arba ūmią nemigą, kuri įprastai susijusi su tam tikra fizinės ar psichologinės sveikatos būkle.
  • Pakitusios miego fazės sindromas: biologinio ritmo pokyčiai veikia mūsų organizmo funkcijas ir miegą. Normalu, kad vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi labiau pavargę anksti vakare ir pabunda anksčiau ryte, palyginti su jaunesniais asmenimis. Tikėtina, kad jie vis dar miega 7– 8 valandas, tiesiog gulasi ir keliasi labai anksti.
  • Miego apnėja: tai rimta būklė, susijusi su aukštu kraujospūdžiu ir kitais sveikatos negalavimais. Miego apnėjos atveju miegantis žmogus nustoja kvėpuoti 10–60 sekundžių ir tai sukelia staigų deguonies lygio sumažėjimą kraujyje. Dėl to žmogus staigiai prabunda ir vėl ima kvėpuoti įprastai. Visa tai gali kartotis kelis kartus per naktį.
  • Neramių kojų sindromas: šis sindromas sukelia diskomfortą ir dilgčiojimo pojūtį kojose, kuris įprastai ima stiprėti vakarais ir naktį. Žmogus pajunta stiprų norą atsistoti ir vaikščioti, todėl pertraukiamas miegas.
  • Greitų akių judesių miego fazės sutrikimas: pasireiškus šiam sindromui, žmogus ima judėti ar blaškytis miego metu.

Apskritai, senjorams sunkiau užmigti ir išmiegoti visą naktį, todėl gali pasireikšti miego sutrikimų. Įdomu tai, kad senjorai miegodami rečiau pasiekia gilią greitų akių judesių (REM) miego fazę. Be to, tam tikrų vaistų šalutinis poveikis gali nulemti mieguistumą dienos metu ar suteikti budrumo prieš miegą, todėl sutrinka natūralus miego ritmas.

Miego kokybę gerinantys veiksniai

Geri miego įpročiai leidžia užtikrinti kokybiškesnį miegą. Senjorams patariama atkreipti dėmesį ir išsiugdyti šiuos įpročius:

  • Susikurkite miego režimą, kai gulatės maždaug tuo pačiu metu kiekvieną vakarą ir keliatės tuo pačiu metu ryte.
  • Vakarą praleiskite užsiimdami ramia veikla, pavyzdžiui, skaitydami, spręsdami kryžiažodžius ar mėgaudamiesi šilta vonia.
  • Vakare venkite sunkių, sočių patiekalų bei kofeino, nikotino ir alkoholio.
  • Užtikrinkite vėsią miegamojo temperatūrą, vakare rinkitės blausią šviesą.
  • Reguliariai sportuokite.
  • Mažinkite popietinio miego trukmę.

Atminkite, kuo geriau išsimiegosite, tuo geriau ir sveikiau jausitės.

Šaltinis: http://www.ascseniorcare.com/