Muzikos terapija sveikatai ir gerai savijautai

Autorius Pagalbos Linija
Pasidalink:

Daugelis greičiausiai yra matę tokį vaizdo įrašą – vyresnio amžiaus vyras, kenčiantis nuo progresuojančios demencijos, susmukęs sėdi neįgaliojo vežimėlyje ir nereaguoja į aplinką. Kai slaugos namų darbuotojai įteikia jam ausines ir užleidžia žinomą praėjusių dešimtmečių muziką, jis tiesiogine prasme atgyja – išsitiesia, ima šypsotis, pradeda linksėti galvą ir judinti rankas bei nepriekaištingai uždainuoja dainas, kurių jis negirdėjo jau 40 metų.

Tyrimas, atliktas Niujorko universiteto kognityvinės neurologijos centre, atskleidė, kad po daugiau nei tuzino repeticijų ir bent vieno viešo koncerto, demencija sergantys choro nariai rečiau sirgo depresija ir pasižymėjo aukštesne saviverte, geresne nuotaika ir gyvenimo kokybe. Viena iš šių teigiamų pokyčių priežasčių yra ta, kad muzikos terapija, neatsiejama nuo kvėpavimo, balso, atminties ir judesio pratimų lavina smegenis ir leidžia joms išlikti aktyvioms. Be to, mokslininkai vienareikšmiškai pripažįsta, kad muzika paskatina cheminių medžiagų – dopamino ir serotonino – išsiskyrimą smegenyse, ir dėl to pagerėja savijauta. Taigi, žmonės, kurie klausosi muzikos, dainuoja, gieda arba groja muzikos instrumentais nulemia neuromediatorių pokyčius smegenyse, kitaip tariant aktyvuoja smegenų malonumo centrus.

Kaip muzika veikia smegenis?

Atsižvelgiant į muzikos rūšį ir tempą, muzika gali sumažinti įtampą, emocinį susijaudinimą, sužadina atsiminimus, nuramina, motyvuoja tobulėti bei sumažina kraujo spaudimą ir širdies susitraukimų dažnį, be to, numalšina skausmą. Muzika gali padėti atsiminti, o tai išties svarbu žmonėms, kuriems vis sunkiau įsiminti svarbią informaciją. Muzikos ir neurologinių funkcijų instituto muzikos terapeutas ir tyrinėtojas Concetta Tomaino tvirtina, kad sergantiesiems Alzheimeriu muzika leidžia prisiminti žmones, vietas ar laiką. Galbūt sergantieji Alzhaimeriu neprisimins kito žmogaus vardo, tačiau muzika jiems leis sukurti specialias asociacijas ir lengviau įsisavinti informaciją.

Tarpasmenio ryšio užmezgimas per muziką

Prižiūrint senjorus, svarbu jiems leisti paklausyti ankstyvojo dvidešimtojo amžiaus muzikos, kuri jiems būtų žinoma ir kuriai jie galėtų pritarti. Žinomų ir mėgstamų muzikinių kūrinių melodijos senjorams leidžia sugrąžinti malonius prisiminimus ir pakelia nuotaiką. Muzika taip pat daro teigiamą poveikį žmonėms, išgyvenusiems infarktą, sergantiems Parkinsono ar Hantingtono liga. Įdomu tai, kad kai kurie smegenų pažeidimus patyrę pacientai nebegali kalbėti, tačiau gali dainuoti! Dėl to muzikos terapeutai tokiems pacientams pataria išreikšti savo mintis ir poreikius išdainuojant net paprasčiausias frazes, kaip antai, „noriu miegoti!“. Muzikos terapeutė dr. Alison teigia, kad muzika padeda sustiprinti tarpasmenius santykius, kai mums pritrūksta žodžių, todėl ji dainuoja kartu su savo pacientais, kurių dalis serga demencija.

Šaltinis: http://www.ascseniorcare.com/