Skola tėvams: priežiūra ir globa senatvėje

Teigiama, kad demografinis visuomenės senėjimo pagreitis Lietuvoje yra tris kartus didesnis negu ES. Akivaizdu, kad socialinės priežiūros paslaugų senyviems žmonėms reikės vis daugiau. Senyvų tėvų artimieji dažniausiai akcentuoja, kad svarbiausia jiems yra ramybė, kurią suteikia žinojimas, jog dėl artimojo, kuriam reikia priežiūros, padaryta viskas, kas užtikrintų saugumą, o esant reikalui suteiktų operatyvią ir profesionalią pagalbą.
Atsakomybė už artimuosius
Senatvė dažnai siejama su išmintimi, švelnumu ir gerumu. Būtent tokie pagyvenusių žmonių paveikslai kuriami filmuose, kur besišypsančios močiutės anūkus vaišina blynais, o aktyvūs ir rūpestingi seneliai žaidžia su jais parkuose. Vis dėlto, realybė dažnai atrodo sudėtingesnė. Vis dažniau pasigirsta skundų, kad ypač sunku užtikrinti senyvo amžiaus artimųjų pilnavertį gyvenimą ir saugumą. Atrodytų, gyvenimo ciklas tiesiog natūraliai kartojasi: savo laiku tėvai augina vaikus, vėliau jie prižiūri pasenusius gimdytojus. Tačiau ne visi esame pasiruošę prisiimti atsakomybę už garbaus amžiaus artimuosius. Dažniausios tokio elgesio priežastys siejasi su baime ir nežinojimu, kaip derėtų tinkamai pasirūpinti senjorais ir užtikrinti jų psichologinę ir fizinę gerovę.
Bendravimas su senyvo amžiaus tėvais
Seniems žmonėms reikia pašnekovo ir klausytojo. Patariama nors keletą valandų per savaitę pabendrauti su garbaus amžiaus artimuoju, išklausykite jo prisiminimus. Priešingu atveju senjoras įvairiais būdais stengsis atkreipti dėmesį į save: skųsis, manipuliuos artimaisiais, apsimes sergąs ir kitaip gudraus, kad tik būtumėte šalia. Dėl šių priežasčių senjorus svarbu įtraukti į socialinį gyvenimą. Pasitarę su šeimos nariais, nuspręskite, kokias pareigas galėtų atlikti senyvo amžiaus artimasis. Juk užimtam žmogui nebelieka laiko liūdesiui ir priekaištams. Be to, senjorai pasijunta svarbūs ir reikšmingi. Menka paslaptis, kad senjorai mėgsta leisti laiką su vaikaičiais ir juos prižiūrėti: seneliams atsiranda motyvacija būti žaismingiems, o tėvai gauna patikimą vaikų prižiūrėtoją. Be to, pagyvenusiam žmogui svarbu žinoti, kad jo balsas šeimoje svarbus ir jis vis dar laikomas autoritetu. Todėl kuo dažniau klauskite patarimų. Kita vertus, tai jokiu būdu nereiškia, kad visada privalome elgtis taip, kaip patarė senolis. Vis dėlto, pasitardami su vyresnio amžiaus tėvais, sustiprinsime jų savigarbą.
Alternatyva nuolatinei priežiūrai
Nors dauguma žmonių norėtų padėti savo senyvo amžiaus ar neįgaliems artimiesiems, nuolatinė jų priežiūra yra sunkus darbas ir gali tapti sunkiu emociniu ir finansiniu išbandymu. Pagalbos linija siūlo nuotolinės slaugos sistemą už adekvačią kainą užtikrindama, kad senyvo amžiaus artimieji galėtų gauti reikiamą pagalbą 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Pagalbos liniją paprasta naudotis būnant namuose, duše ar sode. Ji veikia 100 metrų spinduliu. Pagalbos linijos komanda yra pasiruošusi padėti nelaimingų atsitikimų (tokių kaip pargriuvimas) atvejais 365 dienas per metus, todėl dėl artimųjų sveikatos jaudintis daugiau nebeteks.