Vienišų senjorų tykantys pavojai namuose

Šeimos visame pasaulyje žongliruoja tarp rūpinimosi savo vaikais, karjeros ir pagyvenusių tėvų priežiūros, stengiantis viskuo pasirūpinti savo jėgomis. Tačiau kartais prieinama riba, kai visa tai pareikalauja pernelyg didelių logistinių, finansinių ar emocinių resursų. Daugeliui tenka atsakyti į sudėtingą ir širdį veriantį klausimą: kaip žinoti, kada senstantiems tėvams reikės daugiau pagalbos nei šeima gali jos suteikti? Ar prasminga važinėti pirmyn ir atgal keletą kartų per dieną, kad įsitikintume, jog vienas likęs namuose senjoras yra saugus? Viena vertus, nemaža dalis sulaukusių 90-ies senjorų gyvena visiškai savarankišką gyvenimą ir gali puikiai savimi pasirūpinti; kita vertus, yra daugybė žmonių, perkopusių šešiasdešimtmetį, kuriems kiekvieną dieną prireikia vis daugiau pagalbos. Gal jūsų mylimas žmogus vis dar yra savarankiškas, tačiau pastebite nerimą keliančių ženklų, pavyzdžiui, užmaršumą arba pasimetimą. Ar yra priežiūros galimybių tiems senjorams, kuriems dar nereikia nuolatinio dėmesio?
Saugumo spragos
Net patys sveikiausieji kartais linkę paslysti, suklupti ar pargriūti. Tokiais atvejais tiesiog atsistojame ir judame pirmyn. Kita vertus suklupę ar pargriuvę senjorai susiduria su daug didesne kaulų lūžių rizika dėl progresuojančios kaulų masės mažėjimo. Daugeliu atžvilgiu visiškai sveikas senjoras griūdamas gali stipriai susižaloti, o tai nulems naujus gydymo iššūkius ir intensyvios priežiūros poreikį. Mūsų namai, kuriuose gyvename būdami 60-ies ar 70-ies tampa nesaugūs sulaukus 80-ies ar 90-ies. Laiptai, tamsus koridorius, slidžios plytelės ir išsikišusio lentynos sukelia potencialų susižeidimų pavojų. Be to, didelis sodas, prastai apšviestos patalpos ar maži vonios kambariai senjoro namuose verčia taip pat suklusti dėl galimo susižalojimo pavojaus. Jei norime, kad senyvo amžiaus tėvai būtų saugūs ir sveiki, svarbu užtikrinti, kad jų aplinka atitiktų jų fizinius poreikius – ypač tai aktualu tais atvejais, kai pastebimi ankstyvieji kognityvinės funkcijos sutrikimo požymiai. Prasto regėjimo ir nedidelių saugumo spragų derinys senjorams gali sukelti kritimo, lūžių ar stiprių sutrenkimų pavojų savuose namuose.
Įspėjamieji ženklai
Artimiesiems patariama nuolat stebėti besikeičiančius senjorų fizinius simptomus, jų psichinę sveikatą, mitybos reguliarumą ir pilnavertiškumą. Keletas požymių, kad savarankiškai gyvenantys senjorai nebėra saugūs likę vieni savo namuose:
- Užmirštama išgerti vaistus
- Suprastėjęs regėjimas
- Socialinė izoliacija
- Pamiršti susitarimai ir darbai
- Sunkumai atliekant namų ruošą
- Nepilnavertė ir nereguliari mityba
- Prastas apšvietimas namuose arba susibrukanti kiliminė danga
- Laiku neapmokėti mokesčiai
Pagalbos linija teikia gyvybę saugančią nuotolinės slaugos sistemos prietaisus, galinčius užtikrinti senjorų saugumą ir netgi išgelbėti jų gyvybę.
