Vyresnių žmonių ligos Lietuvoje

Autorius Raminta
Pasidalink:

Vienas didžiausių sveikatos priežiūros sistemos laimėjimų yra ilgėjanti gyvenimo trukmė, tačiau dėl to neišvengiama visuomenės senėjimo. Ilgesnis gyvenimas ne visada reiškia sveiką gyvenimą, todėl senstanti visuomenė neišvengiamai susiduria su naujais iššūkiais.

Senstanti visuomenė

Remiantis sveiko senėjimo užtikrinimo Lietuvoje veiksmų planu, numatytu 2014–2023 metams, vyresnio amžiaus žmonėmis laikomi 55 metų ir vyresni Lietuvos gyventojai. Statistiniai duomenys atskleidžia, kad šio amžiaus žmonių šalyje gyvena virš 915 tūkstančių. Teigiama, kad nuo 2001 m. vyresnio amžiaus žmonių skaičius šalyje padidėjo 7 procentais. Šioje amžiaus grupėje moterys sudaro 62 proc., vyrai – 38 proc. gyventojų. Pastebima, kad vyresnio amžiaus moterys dažniau kreipiasi medikų pagalbos nei vyrai, o miesto gyventojai – dažniau nei kaimo. Vis dėlto, manoma, kad šiuos statistinius skirtumus lemia geresnis sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas mieste.

Rizikos grupė

Pasak higienos instituto specialistų, vis daugiau senyvo amžiaus žmonių serga rimtomis ligomis. Nustatyta, kad kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus vidutiniškai 5 kartus per metus lankosi pas bendrosios praktikos gydytoją. Daugiausiai sergančių senyvo amžiaus gyventojų pastaraisiais metais buvo Panevėžio bei Alytaus miestų savivaldybėse. Daugiau kaip pusė 60-ies metų ir vyresnio amžiaus gyventojų sirgo kraujotakos sistemos ligomis, o ketvirtadalis – jungiamojo audinio, raumenų ir skeleto ligomis bei akies ir jos priedinių organų ligomis. Pastebėta, kad vyresnio amžiaus vyrai dažniau nei moterys gydomi ligoninėje – dažniausiai dėl kraujotakos sistemos ligų, navikų bei virškinimo sistemos ligų. Kadangi vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės  priskiriami gripo rizikos grupei, kiekvienais metais šio amžiaus žmonės turi galimybę nemokamai pasiskiepyti.

Didesnė traumų tikimybė

Svarbu atkreipti dėmesį, kad ypač aktuali senyvo amžiaus gyventojų problema – traumos. Pastaraisiais metais maždaug 1 iš 10 senyvo amžiaus gyventojų kreipėsi į gydymo įstaigas dėl patirtų traumų. Apie trečdalis susižalojusių 60 metų ir vyresnio amžiaus žmonių patyrė klubų ir kojų susižalojimus, iš kurių didžiausią traumų skaičių lėmė šlaunikaulio lūžiai. Pastebima, kad pagrindinė šio amžiaus žmonių traumų priežastis – griuvimai ir nukritimai. Beveik 30 proc. iš visų vyresnio amžiaus žmonių, kreipėsi į gydytojus dėl susižalojimų, patirtų nukritus. Vienas iš būdų, leidžiančių užtikrinti senyvų žmonių gerovę ir saugumą, – pasirūpinimas tinkamomis senyvų žmonių savarankiškumą užtikrinančiomis priemonėmis.